SDP VELIKE GORICE PROTIV BIOELEKTRANE-TOPLANE NA LOKACIJI U ŠTUKIMA!

Aktualno 14. veljače 2012

GO SDP-a Velika Gorica odlučno se protivi izboru lokacije u Štukima za izgradnju bioelektrane u Štukima. Predsjednica Vesna Fabijančić Križanić, zastupnica u Hrvatskom saboru i vijećnica u Gradskom vijeću Grada Velike Gorice dostavila je argumentirane primjedbe na Studiju o utjecaju na okoliš bioelektrane-toplane (BE-TO) na šumsku biomasu u Velikoj Gorici Upravnom odjelu za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Velike Gorice, sadržaj kojih možete vidjeti niže!

VESNA FABIJANČIĆ KRIŽANIĆ

Zastupnica SDP-a u Hrvatskom saboru

Vijećnica Gradskog vijeća Grada Velike Gorice

Zagrebačka 31, Velika Gorica

Mob:099 815 52 04

e-mail: vesna.fabijancic-krizanic@sabor.hr

e-mail: vesna.fabijancic.gmail.com

 

UPRAVNI ODJEL ZA PROSTORNO

PLANIRANJE I ZAŠTITU OKOLIŠA

Velika Gorica

Trg Kralja Tomislava  34

 

 

PREDMET: Primjedbe na Studiju o utjecaju na okoliš bioelektrane-toplane (BE-TO) na šumsku biomasu u Velikoj Gorici

 

 

Svrha i cilj projekta je izmještanje proizvodnih postrojenja (sada osam mini toplana na loživo ulje) na periferiju grada i zamjena skupog i po okoliš manje prihvatljivog goriva (loživo ulje) obnovljivim izvorom energije (biomasa) uz povremeno korištenje prirodnog plina. Lokacija koja se predviđa, svega 50 m od budućeg Sportsko-rekreacionog centra Čiče i svega 1,5 km od strogog centra Grada Velike Gorice, a svega 100-tinjak metara od naselja Novo Čiče i Staro Čiče, uz jednu od najprometnijih državnih cesta (D30) u RH s procjenom 1-2 kamiona s biomasom/h, uz predviđeno otvoreno skladište biomase u Kušancu zasigurno je potpuno neprihvatljiva i zasigurno ne predstavlja odgovornost energetskog subjekta spram razvojnih planova Grada Velike Gorice.

Uzmu li se u obzir i vlasničko pravni odnosi razmatranih lokacija ( planirana lokacija Štuki-zemljište u privatnom vlasništvu i nema UPU-a, radna zona Kušanec- državno vlasništvo i izrađen UPU) planirana lokacija Štuki jepotpuno neprihvatljiva.

 

U javnoj prezentaciji u POU tražila sam odgovore na ta pitanja, ali ih nisam dobila.

 

Ono što zaista začuđuje je činjenica da Studija za odabir lokacije uopće ne sadrži financijsku analitiku isplativosti projekta na razmatranim lokacijama!

 

 

BIO ELEKTRANA-TOPLANA NA ŠUMSKU BIO MASU VELIKA GORICA

PROSTORNO PLANERSKI OSVRT

 

 

A) NEUSKLAĐENOST S PROSTORNIM PLANOVIMA

 

I.Odredbe za provođenjeProstornog plana Zagrebačke županije:

 

– Članak 110. (105), stavak 2.:

” Lokacije postrojenja za korištenje obnovljivih izvora energije i kogeneraciju odredit će se prostornim planovima uređenja velikih gradova, gradova i općina.”

 

– Članak 113. (108), stavak 3. i 4.:

” Kod planiranja energetskog sustava u prostornim planovima uređenja velikih gradova, gradova i općina potrebno je razmotriti mogućnost korištenja obnovljivih izvora energije, uz uvjet poštivanja svih ograničenja proizašlih iz obveze poštivanja prirodnih i krajobraznih vrijednosti prostora i zaštite okoliša.

Ovako odabrane lokacije postrojenja za korištenje obnovljivih izvora energije i kongeneracije, potrebno je uvrstiti u prostorne planove uređenja velikih gradova, gradova i općina.”

 

II. Prostorni plan uređenja Grada Velike Gorice

 

U kartografskim prikazima broj 1.”Korištenje i namjena površina”i broj 2.”Infrastrukturni sustavi”nije naznačena lokacija bioelektrane-toplane na šumsku biomasu u Velikoj Gorici,a što je obaveza iz Pravilnika o sadržaju, mjerilima kartografskih prikaza, obveznim prostornim pokazateljima i standardu elaborata prostornih planova (“Narodne novine” broj 106/98, 39/04 i 45/04) i obaveza iz Prostornog plana Zagrebačke županije (točka I.).

 

III.Urbanistički plan uređenja

 

 Za neizgrađeno građevinsko područje Štuki, na kojem se namjerava graditi bio elektrana-toplanane postoji (nije izrađen) urbanistički plan uređenjaa što je obaveza prema odredbi članka 75. stavak 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (“Narodne novine”, broj 76/07, 38/09, 55/11 i 90/11) članka 237. Odredbi za provođenje Prostornog plana uređenja Grada Velike Gorice, kao i preduvjet za ishođenje odgovarajućih odobrenja za građenje prema odredbama članka 125. istog Zakona, a kako je to i navedeno u Potvrdi-mišljenju Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva – Uprava za prostorno uređenje pod oznakom KLASA: 350-02/11-02/52, URBROJ: 531-06-11-2, od 22. srpnja 2011. godine, koja se nalazi u elaboratu Studije.

 

B) ODNOS PREMA SPORTSKO REKREACIJSKOM CENTRU ČIČE

 

Sportsko rekreacijski centar Jezero Čiče je potencijalno najveći rekreacijski centar ovog kraja i ima kapacitet postati vodeći rekreacijski centar Velike Gorice, Zagrebačke županije te Grada Zagreba. On je kao takav uvršten u Prostorni plan uređenja Grada Velika Gorica i u tijeku je izrada urbanističkog plana uređenja koji će definirati sve detalje centra.

 

S obzirom da se bio elektrana-toplana namjerava graditi u neposrednoj blizini tog centra, jasno je da te dvije djelatnosti ne mogu egzistirati zajedno te će izgradnja elektrane-toplane (po svojim karakteristikama termo elektrana) nužno dovesti do drastičnog smanjenja mogućnosti izgradnje sportsko rekreacijskog centra, najvjerojatnije do nemogućnosti izgradnje, jer neće biti zainteresiranih investitora, što je u direktnoj koliziji s postojećim Prostornim planom Velike Gorice koji navodi ovaj centar kao iznimno važan element u razvoju grada.

 

Također, predvidljiva buka rada postrojenja iznad postojeće i dopuštene razine za zone namijenjene odmoru i oporavku u potpunosti negativno utječe na zainteresiranost korištenja centra.

 

Bio elektrana – toplana sa svojim ogromnim gabaritima ( visina kotlovnice 40 m i dimnjaka 73m) i karakterističnom djelatnošću u potpunosti će dominirati ovim prostorom i onemogućiti bilo kakav razvoj Sportsko rekreacijskog centa.

C) ODNOS PREMA MOGUĆNOSTI PROSTORNOG RAZVOJA GRADA

 

Predmetna bio elektrana-toplana sa  svojim gabaritima će u potpunosti dominirati užim i širim područjem. S prosječnom visinom građevina od 20-ak metara, s kotlovnicom visine 40 m, te dimnjakom od 73 m, biti će to najviši objekt na prostoru između Zagreba i Siska.

 

Gradu Velika Gorica onemogućeno je širenje na tri strane zbog zračne luke, kanala Sava-Odra, autoceste, željezničke pruge, vodocrpilišta i posebne namjene. Jedini mogući i logički pravac širenja u budućnosti je upravo potez prema naseljima Novo Čiče, Staro Čiče, Vukovina i prema SRC Jezero Čiče, koji bi omogućio razvoj kvalitetnijeg života za sve građane Velike Gorice.

 

Upravo je na tom potezu predložena lokacija elektrane-toplane toplinske snage kotla od 60 MW koja, ukoliko se izgradi, u potpunosti onemogućava bilo kakvo kvalitetno širenje grada Velike Gorice.

 

S obzirom da na javnoj prezentaciji nisam dobila potrebne odgovore, očekujem ih u pisanom obliku!

 

Vesna Fabijančić Križanić